Berzin Arşivi

Dr. Alexander Berzin'in Budizm ve İslam konularındaki Arşivi

Bu sayfayı Metin Versiyonu olarak değiştirin. Ana Geziyi Atla

Anasayfa > Bize Destek Olun > Bekleyen İşler

Bekleyen İşler

Şu anda aktif durumda olan 900 adet İngilizce makalenin yaklaşık % 46,3’ü Almanca, % 40.1.4’ü Rusça, % 24’ü İspanyolca, % 18.6’sı Çince, % 18.2’si Portekizce, % 15,4’ü Arapça, % 13,5’i Lehçe, % 12,8’i Urduca, % 11,7’si Fransızca, % 7,5’i Endonezya diline ve % 5,9’u da Türkçe’ye çevrilmiştir. Vietnamca (% 8,3), Tibetçe (% 8,3) ve İtalyanca (% 6,7) bölümler için hazırlıklar sürmektedir. Moğolca bölümü (% 2,3) için çalışmalar başlamış olsa da şu an ara verilmiş durumdadır.

Şu anda elimizde olan 650’den fazla İngilizce ses dosyasının düzeltilmemiş nüshalarını hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Bu nüshaları düzeltme işine, sitede bulunan diğer dillere çevrilmelerine öncelik vermemiz nedeniyle henüz başlamadık.

Bu muazzam işi tamamlayabilmek için, şu alanlarda bize yardımcı olabilecek kişilere ihtiyacımız var:

  • Materyallerin çevirisi: İngilizce’den, şu anda çalışmalarına devam etmekte olan (lütfen yukarıya göz atın) 14 dile yapılacak çeviriler ve diğer dillere yönelik teklifler de kabul edilir.
  • Çeviri Düzeltmeleri: İngilizce’den diğer dillere yapılan tercümeler için.
  • Terimler Sözlüğü: Tibetçe ve İngilizce’deki teknik terimler ve tanımları ile birlikte diğer dillerdeki terim karşılıklarının da hazırlanması.
  • Format, sunucuya yükleme ve saklama: Sitede bulunan her dile ait bölüm için.
  • MP3 dosyalarının transkripsiyonu: İngilizce konferans kayıtları için.
  • MP3 dosyalarının bazı kısımlarının düzenlenmesi: Konferans kayıtları ve birden fazla dil içeriyorsa, orijinal İngilizce ve Tibetçe konferansların ardışık çevirilerinin birbirinden ayrılması.

Çalışmalarına yeni başlanabilen aslî materyaller şunları içeriyor:

  • Geshe Ngawang Dhargyey ile Geshe Sonam Rinchen’nin Geshe derecesi için gerekli olan temel metinlerinin öğretildiği bir yıllık kurs eğitiminin el yazısı ders notları,
  • Orta Asya ve Budizm tarihi üzerine yaklaşık binin üzerinde el yazısı okuma notu.

Dharma (öğretisi) materyallerinin herkes tarafından ücretsiz temin edilmesini salık veren Budist geleneği takip ediyoruz.

Lütfen Berzin Arşivi’nde bulunan materyallerin okurlara ücretsiz olarak sunulabilmesi için bize destek olun. Projenin tamamlanması ilave çalışan ve devam eden finansman desteği gerektiriyor. Bağış veya sahip olduğunuz çeşitli vasıflarınızla destek olabileceğiniz her türlü yardım için şimdiden müteşekkiriz. Lütfen şu alanlarda katkı sağlayıp sağlayamayacağınıza bir göz atın:

Finansman                  Yetenekler

 

Daha fazla bilgi için lütfen info@berzinarchives.com adresinden bizimle bağlantıya geçin.


Berzin Arşivi’ne duyduğunuz ilgi için teşekkür ederiz!